flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики забезпечення права на захист у справах розглянутих Жидачівським районним судом Львівської області за 2013 рік.

14 лютого 2014, 10:05
Узагальнення судової практики
забезпечення права на захист у справах розглянутих  
Жидачівським районним судом Львівської області за 2013 рік
 
На виконання завдання Апеляційного суду Львівської області, Жидачівським районним судом Львівської області, проаналізовано та проведено узагальнення судової практики забезпечення права на захист за 2013 рік.
 
            В процесі узагальнення проаналізовано відповідні статистичні дані, вивчено кримінальні справи та кримінальні провадження в яких брали участь захисники.
 
       При проведенні аналізу встановлено, що впродовж 2013 року в провадженні Жидачівського районного суду Львівської області не перебувало кримінальних проваджень щодо особливо тяжких злочинів, щодо осіб, стосовно яких передбачалось застосування примусових заходів виховного характеру, щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження, а також щодо реабілітації померлої особи.
 
            При проведенні узагальнення встановлено, що в 2013 році Жидачівським районним судом Львівської області розглянуто три кримінальних провадження  щодо трьох осіб, які обвинувачувались у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, а також одна кримінальна справа щодо трьох осіб, які обвинувачувались у вчиненні злочину у віці до 18 років. При вивченні цих кримінальних проваджень та кримінальної справи встановлено, що органами, які проводили досудове слідство (розслідування) захисники були залучені для здійсненні захисту вказаної категорії осіб з моменту визнання осіб підозрюваними чи пред»явлення їм обвинувачення на стадії досудового слідства (розслідування). Слід зазначити, що судом на виконання вимог КПК України (в ред.1960р.) та (в ред.2012р.) захисники були залучені до захисту вказаної категорії осіб, а саме:
 
ухвалою суду від 07.03.2013 року у кримінальному провадженні стосовно Долінського Н.О. у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 185, ч.1 ст.304 КК України та   Мацука О.В.,1995 року народження у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого   ч. 3 ст. 185 КК України доручено Львівському обласному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити захисника для здійснення захисту в ході судового провадження неповнолітньому обвинуваченому Мацуку О.В.;
 
ухвалою суду   від 01.04.2013 року у кримінальному провадженні стосовно Голода Р.П, 1996 року народження у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого  ч. 2 ст.125 КК України доручено Львівському обласному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити захисника для здійснення захисту в ході судового провадження неповнолітньому обвинуваченому Голоду П.Р..
 
У кримінальному провадженні стосовно Хохлова С.В.,1999 року народження та  Романіва Р.В.,1999 року народження у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого  ч.2 ст.185 КК України  на стадії судового провадження захисники брали участь на підставі угод, укладених їхніми батьками із захисниками.
 
При проведенні узагальнення встановлено, що впродовж 2013 року в провадженні Жидачівського районного суду Львівської області перебувало два кримінальних провадження щодо двох осіб, які внаслідок психічних вад не здатні повною мірою реалізувати свої права.
Вивченням цих кримінальних проваджень встановлено, що органами, які проводили розслідування захисники були залучені для здійсненні захисту вказаної категорії осіб з моменту пред»явлення їм обвинувачення на стадії досудового розслідування. На виконання вимог ст.52 КПК України (в ред.2012р.) судом захисники були залучені до захисту вказаної категорії осіб, а саме: 
 
ухвалою від 10.01.2013 року у кримінальному провадженні стосовно Мазурака Я.І. у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.289 КК України доручено Львівському обласному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити захисника для здійснення захисту в ході судового провадження обвинуваченому Мазураку Я.І., оскільки останній має психічні вади;
 
ухвалою суду від 03.04.2013 року у кримінальному провадженні стосовно Мартиновича М.Й. у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.185,ст.395 КК України доручено Львівському обласному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити захисника для здійснення захисту в ході судового провадження обвинуваченому Мартиновичу М.Й., оскільки останній має психічні вади.
 
Окрім того, з метою забезпечення захисту обвинувачених під час судового провадження Жидачівським районним судом Львівської області під час підготовчого судового засідання за клопотанням обвинувачених винесено три ухвали про залучення захисника для здійснення захисту за призначенням (ухвалами Жидачівського районного суду від 26.03.2013 року, 08.04.2013 року, 15.03.2013 року у кримінальних провадженнях стосовно: Козака І.В. у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.187 КК України; Садової В.І. у скоєнні кримінальних правопорушень,  передбачених ч.ч.1,2 ст.190, ч.3 ст.185, ч.3 ст.186 КК України; стосовно Шоп’яка В.А. у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України).
 
Також впродовж 2013 року Жидачівським районним судом Львівської області було розглянуто два клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, при розгляді яких відповідно до вимог ст.52 КПК України брали участь захисники.
 
За наслідками їх розгляду, ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 25.04.2013 року стосовно Бояновського І.В., 14.03.1991 року народження застосовано примусовий захід медичного характеру у виді госпіталізації  до психіатричного закладу із звичайним наглядом та ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 07.05.2013 року стосовно Давидіва В.М., 18.10.1994 року народження, застосовано примусовий захід медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом, при цьому ухвалою від 25.02.2013 року доручено Львівському обласному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити захисника для здійснення захисту в ході судового провадження за призначенням обвинуваченому Давидіву В.М..
 
            Жидачівським районним судом впродовж 2013 року було розглянуто 40 клопотань слідчих про застосування запобіжних заходів, в тому числі: 19 клопотань про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов»язання; 19 клопотань про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та 2 клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту. При цьому встановлено, що при розгляді всіх 19 клопотань про обрання запобіжного    заходу у вигляді тримання під вартою, для здійснення захисту осіб щодо яких він обирався, брали участь захисники.
При проведенні узагальнення також вивчено питання застосування судами вимог Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а саме вторинну правову допомогу, тобто залучення захисника за призначенням, зокрема на стадії виконання вироку: засудженому для участі у розгляді питання щодо встановлення адміністративного нагляду; засудженому для участі у розгляді питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання; заміну покарання більш м»яким та звільнення від відбування покарання за хворобою; засудженому, який оскаржує рішення, дії чи бездіяльність слідчих або прокурорів поза межами кримінального провадження, за наслідками якого цю особу засуджено, а також представника інтересів свідка чи потерпілого та при цьому встановлено, що впродовж 2013 року Жидачівським районним судом Львівської області при розгляді вищевказаних клопотань захисники за призначенням  не залучались.
Також при проведенні узагальнення було вивчено питання застосування судом впродовж 2013 року положень ст.53 КПК України щодо залучення захисника для проведення окремої процесуальної дії та при цьому встановлено, що судом захисники для проведення окремої процесуальної дії, не залучались.
Щодо проблемних питань застосування процесуального закону, який забезпечує право на захист, можна зазначити наступне:
у КПК України внести зміни, відповідно до яких:
-надати право захиснику заперечувати проти незаконних дій слідчого щодо порядку проведення слідчих (розшукових) дій шляхом подання скарг прокурору, оскільки це дасть змогу захиснику впливати на проведення досудового розслідування;
-врегулювати питання взаємодії слідчого з захисником при призначенні експертиз; визначити межі та підстави ініціювання захисником проведення слідчих (розшукових) дій, встановити порядок оскарження прокурору рішення слідчого у разі відхилення ним клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, бо в КПК України відсутнє чітке положення щодо цього питання;
-включити до кола суб’єктів, які мають право залучати захисника до участі у кримінальному провадженні, свідків та понятих.
Впровадження запропонованих заходів допомогло б зменшити кількість протиріч та неточностей в положеннях КПК України. Розширення кола суб’єктів, які мають право залучати захисника до участі у кримінальному провадженні забезпечило б виконання гарантії права на правову допомогу та захист, закріпленої в Конституції України. Встановлення чіткого порядку та підстав оскарження захисником рішень слідчого прокурору дало б змогу своєчасно реагувати на незаконні та необґрунтовані процесуальні дії слідчого, а також не давало б змогу обмежити права та свободи підзахисного.
 

 
Вик. Чорненький Я.Б.
тел.(03239)31-461